Megosztás:

A mai napon tovább merülünk a Funkcionális Medicina szakmai bugyraiban és egy másik alapvető funkcionális rendszert nézünk át, méghozzá a hormonális problémák egyensúlytalanságait és a mellékvesék szerepét

Mielőtt rátérnék erre, szeretném feltenni a kérdést, hogy az itt láthatóak közül bármelyikben is érintett vagy-e te magad vagy az ismerőseid?

  • Sóvárgás édes ételek iránt
  • Székrekedés
  • Hangulatingadozások
  • PMS 
  • Szabálytalan ciklus
  • Súlynövekedés menstruáció előtt
  • Testsúlyproblémák
  • Puffadt ödémás bőr az arcon
  • Száraz bőr

Nem lesz meglepő, hogy azt mondom, hogy ezeknek a tüneteknek - ami egyébként sokak szemében megint csak “normális”, mert hát annyi mindenki küszködik hasonló tünetekkel -  hátterében a  hormonális rendszer egyensúlytalanságai is állhatnak.

A hormonok szerepe és a hormonális egyensúlyhiány tünetei

A hormonok igazából a testünk hírvivői. Tehát a szervezet kommunikációs munkatársai. Gondolj csak bele, hogy mi lenne velünk, ha nem tudnánk kommunikálni? Egyszerűen megszűnne a létezés kommunikáció nélkül, és ugyanez a helyzet a hormonok szintjén is. Ez egy roppant összetett kommunikáció, leginkább egy zenei szinfóniához hasonlítanám őket, ahol minden hormonnak külön szerepe és külön szólama van. Ha például a hegedű hamisan játszik, akkor az egész szimfónia nagyon rosszul hangzik, tehát minden hangszernek, minden hormonnak tisztán és egyensúlyban kell lennie.

Felteszem a kérdést, szerinted normális az, ha:

  • Egy nő a ciklusa bizonyos pontján házisárkánnyá változnik,
  • Felzabálja a hűtő tartalmát,
  • Egyik pillanatról a másikra az örömtől ugrálóból a sarokban sirdogálóssá válnik,

csak azért, mert a hormonok “dolgoznak”?

❌Egyáltalán nem normális, még akkor sem, ha sokaknál ez tipikus tünete a ciklussal járó hormonális változásoknak. 

A hormonális zavarok tünetei a fentieken kívül lehetnek még:

  • Hirtelen súlygyarapodás, különösen menstruáció előtt.
  • Kognitív panaszok, mint például szorongás vagy depresszió – ezek gyakran a bélrendszerrel is összefüggésben állnak, amiről a múlt heti blogcikkemben írtam.
  • Alvászavarok: például ha hajnali 2 és 4 óra között felébredsz.
  • A hormonális egyensúly a külső megjelenésedet is befolyásolja: a haj és a bőr állapotától kezdve a csontok egészségéig mindenre hatással van.

👉A hormonok tehát masszív hozzájárulói annak, hogy hogyan nézünk ki, hogyan érezzük magunkat, és hogyan funkcionálunk! A legnagyobb hívó tünet mind közül, az a vitalitás vesztés.

Amikor valakinek felborul a hormonegyensúly a szervezetében, akkor egész egyszerűen úgy érzi, hogy semmiben sem leli örömét. Ha valami eddig csak bosszantott, akkor most kiszaladsz a világból, ha megtörténik. De mi az, amit tehetünk ennek a gyökerében, hogy oki megoldásra leljünk?

A mellékvese szerepe a hormonális egyensúlyban

Azt nagyon kevesen tudják, hogy amit gondolsz, és ahogyan érzed magad a gondolataid között, az a hormonjaidat is befolyásolja.

Amikor valaki betölti a 35. életévét, a szteroid hormonjaink termelését egyre inkább kezdi átvenni a mellékvese. A pajzsmirigy hormon az egyedüli kivétel, az ugyanúgy a pajzsmirigyben termelődik továbbra is, de a progeszteron, az ösztrogén, a tesztoszteron termelődését nagy részben átveszi a mellékvese, és a mellékvesében termelődnek a stresszhormonok is

Tehát ott vannak ezek a picike kis apró mirigyek, a mellékvesék, kis diónyi méretű szervecskék, akik ott csücsülnek a veséid tetején, és arra figyelnek, hogy a gondolataidra és stressz hatásokra generálódó érzéseidnek megfelelően termeljék neked a stresszhormonokat. Ha ők folyamatosan azzal vannak elfoglalva az életviteledből adódóan, hogy a stresszhormonok ellátását biztosítsák, akkor szerinted mennyi idejük, kapacitásuk és alapanyaguk marad a nemi hormonok termelésére? 

A másik dolog pedig, hogy a kortizol, ami a fő stresszhormon masszívan gyulladáskeltő. Márpegig azon túl, hogy a gyulladások a melegágyai az összes krónikus betegségnek, nincs olyan dolog, ami jobban öregítene, mint a gyulladás.

👉Tehát a stresszes gondolatok és érzések a kortizol termelésén keresztül - amit a mellékveséd termel - szó szerint megöregítenek!


Szeretnél mélyebbre ásni a Funkcionális Medicina oki szemlélet-rendszerérben? Vagy akár hivatássá formálni a tudásodat ebben?

 Kérd a részleteket a Funkcionális Medicina életmód mentor szakmai képzésére az alábbi linken!


Hasonló cikkek

>