Szeretettel üdvözöllek a 30 részes videó sorozatban. 

30 napon keresztül megosztok veled egy-egy biohacker tippet, amivel optimalizálni tudod tested működését, és egyensúlyba hozni idegrendszered, immunrendszered, hormonrendszered működésén keresztül saját magadat.

Mentsd el ezt az oldalt a könyvjelzők közé és látogass vissza minden nap, dolgozd fel a tanultakat, és ami a legfontosabb: építsd be őket, hogy optimalizáld a mindennapjaidat és élj többet, jobban, egyensúlyban! 

Jó tanulást és mozi-maratonozást kívánok!


1. nap

Tankolj fel egészséges zsírokkal!

Az első tippem, hogy tankolj fel egészséges zsírokkal.

Persze távolról sem arra biztatlak, hogy túlzásokba ess, de az egészséges zsírok egészséges mennyiségben fogyasztva, kiválóan támogatják a hormonrendszer működését, és segítenek az energiaháztartás és az étvágy kiegyensúlyozásában is.

A hormonok termelődéséhez megfelelő mennyiségű, egészséges étrendi zsiradékra van szükségünk. Ezek LDL koleszterinné alakulnak, ami a hormonok és más kritikus mikrotápanyagok, mint például a B vitamin alapanyaga. Igen, jól hallottad, koleszterinre van szükségünk a hormonok termelődéséhez.

A zsírok tehát, ha egészséges forrásból származnak, hasznosak a hormontermelődés szempontjából és segítenek a vércukorszint stabilizálásában is. Ami pedig hozzájárul ahhoz, hogy az energiaháztartásod és az étvágyad is kiegyensúlyozott maradjon: hogy ne törjön rád se a farkaséhség, se pedig a hullafáradtság.

Szóval melyek azok az egészséges zsírok?

  • Avokádó egészben, vagy házi avokádókrém formájában, vagy avokádó olaj
  • Teljes zsírtartalmú, adalékmentes kókusztej mértékkel használva teához, smoothie-ba, főzéshez
  • Extra szűz, hidegen sajtolt, lehetőleg bio olívaolaj vagy kókuszolaj
  • Legeltetett forrásból származó vaj vagy vajolaj (ghee)
  • Organikus, szabad- és legeltetett állattartásban élt jószágoktól származó zsírosabb húsok, zsiradékok és tojás

Ügyelj arra, hogy minden étkezéseddel fogyassz változatosan ezekből a zsír forrásokból olyan 1-2 hüvelykujjnyi mennyiséget, és figyeld meg, ez hogyan hat az energiaszintedre, éhségérzetedre és általános közérzetedre.

2. nap

Kapcsolj át!

A folyamatos töprengés és megállás nélküli “pörgés” amiben a 21. század embere él, aktiválja az autonóm idegrendszer szimpatikus ágát, stressz hatást vált ki a szervezetben, az ún. „küzdj vagy menekülj”-reakciót.
A krónikus stressz hatására a testünk értékes hormon-erőforrásokat használ fel. A kortizol az egyik legfontosabb ezek közül, de nem ez az egyetlen, melynek egészséges működésére bír negatív hatással az állandó stressz.

A küzdj-vagy-menekülj-módban a szervezetünk a gyors gondolkodás és a gyors mozgás biztosítására használja fel erőforrásait, és így kevés kapacitás marad minden egyébre, köztük például olyan alapvető fontosságú folyamatokra, amelyeknek a testünk újjáépítése és karbantartása lenne a feladata.

Van azonban egy módszer, amelynek segítségével akár két perc alatt is kizökkenthetjük magunkat ebből a negatív és reaktív állapotból, és amellyel visszaállíthatjuk a szervezetünk, az idegrendszerünk és a hormonális folyamatok egyensúlyát.

Lélegezz mélyeket!
Ennyi az egész. Pusztán az, hogy tudatosan felveszünk egy lassabb, nyugodtabb légzésritmust, olyan hatékony, mintha csak átfordítanánk egy kapcsolót az egyik állásból a másikba: a túlélési mechanizmusok állapotából a nyugalom, regeneráció és sejtmegújulás állapotába.

Próbáld meg ezt tízszer:

Belégzés alatt számolj el négyig.
Tartsd benn még hét másodpercig.
Kilégzés alatt számolj nyolcig.
És újra.

Ezt az egyszerű gyakorlatot bármikor használhatod, amikor csak észreveszed magadon, hogy kapkodni kezdtél, vagy túl hosszú ideje nem tartottál már szünetet. Pár perc alatt csökkentheted a kortizolszintedet, kiegyensúlyozottabbá teheted a hormonjaidat és ezzel az immunrendszeredet is támogatod!

A gyakorlatot reggel, délután és lefekvés előtt is érdemes elvégezni.

Állíts be te is egy emlékeztetőt, és próbáld ki. Kezdd azzal, hogy naponta legalább egyszer gyakorlod ezt. Tarts pár perc “fellélegzés-szünetet”, és figyeld meg hogyan hat rád, és a hormonjaidra ez a gyakorlat, ha minden nap adsz egy kis lélegzetvételnyi időt magadnak.

 

3. nap

Zöldülj!

Gyulladáskeltő ételek fogyasztásával a szervezet szintű, úgynevezett szisztémás krónikus gyulladásos folyamatok alá adjuk a tüzet. Tovább rontják a helyzetet a környezetünkben lévő méreganyagok, és az érzelmi vagy mentális stressz.

A krónikus gyulladás minden hormonális egyensúlytalanság és minden krónikus állapot gyökere és gyújtópontja.
Kizökkenti a kortizol hormon termelődését a normális napi ritmusból, és ezáltal olyan dominóhatás jön létre, amely az ösztrogén-, progeszteron-, tesztoszteron- és a pajzsmirigyhormonok szintjére is káros hatással lehet.
A krónikus gyulladás idővel túlterheli az immunrendszert, ami így folyamatos készenlétben áll, és autoimmunitás és egyéb krónikus állapotok is kialakulhatnak.

Természetesen nem kerülhetünk ki minden környezeti hatást és minden méreganyagot, amivel kapcsolatba kerülünk, de sokat tehetünk nap-mint-nap azért, hogy a krónikus gyulladásokat csökkentsük.

Ennek az egyik módja, hogy növeljük az elfogyasztott zöld levelesek fogyasztását.

A mai hormon-és immun egyensúlyozó tipp tehát az, hogy zöldülj!

Törekedj arra, hogy minden főétkezés mellé fogyassz valamilyen zöld levelest. Akár párolva, akár nyersen teszed a tányérodra az zöldeket, fogyasztásukkal megtámogatod a krónikus gyulladások csökkentését és a méregtelenítési folyamatok optimális működését a szervezetedben.

Sőt, számos vitamint (A, B, C, K) és ásványi anyagot (magnézium, kalcium) is elfogyasztasz velük természetes, jól hasznosuló formában.

Te hogyan gondoskodsz a megfelelő mennyiségű zöld leveles elfogyasztásáról?
Zöld turmix? Saláta? Dinsztelve? Főzelék? Juice?

 

4. nap

Indíts meleggel

Indítsd a napodat egy pohár vízzel, lehetőleg meleggel!

Azon túl, hogy a meleg folyadék támogatja az emésztésedet, a hormonháztartásod is sokat profitál abból, ha reggelente iszol egy pohár meleg vizet, citromkarikával és egy csipet tengeri- vagy kősóval.

A citrusfélék segítik a máj méregtelenítő munkáját. A máj az a szerv, ami a pajzsmirigy hormonokat átalakítja, a T4 hormont szabad T3 pajzsmirigy hormonná alakítja.

A máj segít abban is, hogy méregtelenítse a szervezetet a túltermelődő hormonoktól. Ilyen lehet az ösztrogént, aminek a túlzott mennyisége súlygyarapodáshoz, hangulatinadozáshoz és alvásproblémákhoz vezethet.

A csipetnyi tengeri- vagy kősó hozzáadása támogatja a sejtszintű hidratációt és az ásványianyag-egyensúlyt is, ami alapvető kritériuma az egészséges hormonműködésnek és egyéb testi folyamatok optimális működésének.

A sóban található magnézium, nátrium és kálium pedig a mellékveséket táplálja, amelyek a kortizol, a DHEA-hormon termeléséért felelnek, valamint szerepet játszanak az adrenalin, az ösztrogén, és egyéb hormonok előállításában is.

A meleg- vagy szobahőmérsékletű víz segít, hogy a citrom és a só tápanyagai hatékonyabban szívódjanak fel, egyúttal serkentik az emésztést és a kiválasztást, ezzel pedig a méreganyagok és felesleges hormonok kiürítését és kitisztítását a szervezetből.

Egyszóval, ha egy pohár meleg vízzel indítasz, azzal gyengéd segítséget nyújtasz magadnak, hogy számos kritikus fontosságú funkció felébredjen a testedben.

Próbáld ki te is, hogy a napot egy pohár meleg, citromos és sós tiszta vízzel kezded!

 

5. nap

Keresztes-virágoztasd fel a tányérod

A szervezetünk ösztrogén szintjét 24 órára is megemelheti például egy pohár alkohol. De ami az alkoholnál sokkal károsabb az ösztrogénháztartásra, az a környezeti toxinoknak egy bizonyos csoportja, az úgynevezett xenoösztrogének, amelyek például a műanyagokból kerülhetnek a szervezetünkbe, káros hatást gyakorolva az ösztrogénszintre és ezen keresztül a hormonháztartásra.

A toxinok hatására tartósan emelkedett ösztrogén szint a szervezetben ösztrogén dominanciát okozhat, ami alvásproblémákhoz, hangulatingadozáshoz, sőt akár pajzsmirigy problémákhoz is vezethet.

A természetes kéntartalmú zöldségek, mint például a keresztesvirágúak közé tartozó káposztafélék, illetve a zöld leveles zöldségek fogyasztása hatalmas segítséget tud nyújtani a szervezetnek a káros ösztrogének semlegesítésében és kivezetésében.

A bennük található egyik vegyület az indol-3-karbinol, amelynek természetes metabolitja a DIM, vagy másnéven diindolil-metán, támogatja a májat abban, hogy eltávolítsa a felesleges ösztrogént a szervezetből.

A DIM azonban nem az egyetlen oka annak, hogy a keresztesvirágúak közé tartozó zöldségek ösztrogénszabályozó hatásúak. A klorofill, ami a sötétzöld színű zöldségekben található, szintén kedvező hatással van a májra, így ugyancsak segít a felesleges ösztrogén ürítésének folyamatában.

Érdemes tehát minden főétkezés mellé egy-egy maréknyi kénes tartalmú zöldséget fogyasztani nyersen vagy párolva az alábbiak közül:

  • Rukkola
  • Brokkoli
  • Kelbimbó
  • Karfiol
  • Mángold
  • Mustárzöld
  • Káposzta
  • Retek
  • Fehérrépa
  • Vízitorma
  • Bordáskel

Virágoztasd fel a tányérodat a kénes zöldségekkel és tartsd velük egyensúlyban az ösztrogénszintedet és a hormonháztartásodat!

6. nap

Tárazz be alvásból


Volt már veled úgy, hogy hiába aludtál sokáig egy későre nyúlt este után, mégsem ébredtél kipihenten?

A szervezetünk belső órája a Nap ciklusaihoz igazodik. Ez a belső óra vezérli a szervezetünk alapvető funkcióit, vagyis, hogy mikor milyen tevékenységekre, ezekhez pedig milyen, időszakosan szabályozott hormonokra van a leginkább szükségünk.

Este tíz és hajnali kettő között például a növekedési hormon ideje jön el, amelynek feladata, hogy újjáépítse a károsodott sejteket és szöveteket, valamint új sejteket állítson elő. Ebben ez időintervallumban a legalacsonyabb a kortizol szintje, és legmagasabb a melatoniné, mely utóbbi a pihentető alvást segíti elő.
Kb. hajnali kettő és négy óra között pedig a máj és az epehólyag lép munkába, hogy a test méregtelenítő folyamatai kapcsolhassanak intenzívebb fokozatra.

Amennyiben elmulasztjuk ezeket az időablakokat, a szervezetünk nem állítja át automatikusan az óráját. Egyszerűen lecsúszunk ezekről a lehetőségekről, ennek pedig a hormonháztartásunk issza meg a levét. A gyakori éjszakázás tehát felboríthatja a kortizol természetes ritmusát, megzavarja a melatonintermelést, és összekuszálja a hormonháztartásunk egészét.

Természetesen lehet olyan helyzet, ami miatt alkalomadtán fenn kell, vagy fenn akarunk maradni későbbig, a kimaradást pedig lefedhetjük azzal, ha „betárazunk alvásból”, vagyis, általánosságban véve, időben megyünk aludni, amikor csak tehetjük.

Egyszerűen fogalmazva, minden éjfél előtt átaludt óra duplán számít a pihenés szempontjából.

Tehát amikor csak lehetséges, feküdj le tíz órakor vagy azelőtt, hogy betárazz a pihentető alvásból azokra az esetekre, amikor ez nem sikerül, vagy hogy ellensúlyozd a korábbi kimaradást.

A legjobb – főleg, ha valamilyen krónikus állapot visszafordítására törekszel – hogy következetesen mindig ugyanakkor, és legkésőbb 10 órakor feküdj le aludni, és hagyj elég időt magadnak az alvásra.

Ha megfelelő időben fekszel és megfelelő mennyiségűt alszol, könnyebben ébredsz majd, könnyebben telnek a napjaid, és a hormonjaid is kiegyensúlyozottabbak lehetnek.

Aludj jól!

7. nap

Tartsd edzésben a bolgóideget!

Tudod, hogy mi az a bolygóideg?
És mi köze a hormonháztartásod, az emésztésed és az immunrendszered működéséhez?

bolygóideg a testünk legnagyobb idege, egy valóságos “szuperideg”, ami az agytörzsből indul ki és végigfut egészen a bélrendszerig – a nyelőcsövön, a szíven, és a tüdőn keresztül. Egy valóságos információs autópálya az agy és a bélrendszer között, ami fontos információkat közvetít a két terület között, miközben a test számos szervének aktivitásáért is felelős. Úgy mint az agy, a máj, a hasnyálmirigy, a vese, az emésztőrendszer és a reproduktív szervek.

Az agy a neurotranszmitterek és a hormontermelődés vezérlőközpontja,
máj a felesleges hormonok kitisztításáért, méregtelenítéséért felel,
hasnyálmirigy az inzulint termeli,
A vese – mellékvese a kortizolt és DHEA hormont termeli,
Az emésztőrendszer kapcsolatban áll a neurotranszmitterek működésével, a hormonok konverziójával (beleértve a pajzsmirigy hormont), és az immunrendszer működésével
reproduktív szervek pedig az ösztrogén, a progeszteron és a tesztoszteron termelődéséért felelnek.

Ezek a szervek tehát mind-mind alapvető funkciókat látnak el a testben, és mindegyikük összefüggésben áll különféle hormonok termelődésével, az emésztőrendszer – és ezen keresztül az immunrendszer működésével.

Ha a bolygóideg gyenge, nem lesz képes megfelelően kommunikálni ezekkel a szervekkel, hogy azok optimálisan funkcionáljanak, ezzel pedig borul az egész rendszer a hormonok, az emésztőrendszer, sőt az immunaktivitás szintjén is.

Fontos tehát, hogy edzésben tartsd a bolygóideget, és amilyen bonyolultnak tűnik ez az egész, a bolygóideg aktívan tartása annál egyszerűbb.

Amikor legközelebb a kedvenc slágeredet hallod a rádióban, vagy reggel beállsz a zuhany alá, és a füledben cseng egy jó dallam, csatlakozz rá az érzésre, és énekelj, ahogyan torkodon kifér!

Amikor fogat mosol, gargalizálj úgy, amit még a tévémaci is megirigyelne tőled. Legyen kihívás, és lehet egy picit kellemetlen is.

És ha még haladóbb stratégiával is szeretnéd edzeni a bolygóideged, akkor fogmosás után finoman nyomd le a nyelved hátulját a fogkefe nyelével, hogy ezzel kiváltsd azt a “nemszeretem” öklendezős érzést. Ilyenkor akár könnyek is szökhetnek a szemedbe, ez egy biztos jel, hogy aktiváltad a bolygóideget.

Persze egyáltalán nem kell, hogy túlzásba ess, főleg nem a haladóbb gyakorlatokkal, de pár ilyen pofon egyszerű dologgal nagyon jól edzésben tarthatod a bolygóideget, és ezzel megtámogatod a hormonháztartásodat, az emésztésedet és az immunrendszered működését is.

 

8. nap

Szürcsölj csontlevest!

A csontleves igazi csodaétel.
Csodásan hat az immunrendszer, a bélrendszer és a hormonrendszer működésére is!

A bélrendszerben számos folyamat zajlik, ami hatással van a hormonok termelődésére.

  • A bélrendszerben történik nagy része a T4-T3 pajzsmirigy hormon konverziónak.
  • Ugyanitt történik a glükokortikoidok átalakítása androgénekké (szteroid hormonok).
    És a bélben neurotranszmitterek is termelődnek, mint például a dopamin és a szerotonin.
  • És nem utolsó sorban, az immunrendszer mintegy 80%-a bélrendszer körül található.

Az immunsejtek pedig szintén összefüggésben állnak a hormonrendszerrel azáltal, hogy az endokrin szervek által termelt hormonokkal megegyező identikus hormonokat képesek szintetizálni, tárolni és kiválasztani (például pajzsmirigyhormont, ösztrogént, progeszteront, tesztoszteront, és inzulint is).

csontleves hozzájárul a bélrendszer egészségéhez, ezáltal pedig a hormonháztartásunk egészségéhez is. Gazdag olyan, az immunrendszert és az egészséges bélfalat támogató tápanyagokban, mint a glutamin, kollagén, glicin és prolin.

A gyógyító csontleves egészen más, mint egy hétköznapi húsleves vagy zöldség alaplé.
“terápiás” csontleves tiszta forrásból származó állati csontok hosszas főzésével állítható elő (többnyire csirke- vagy marhacsontból), melyekből a levesbe szivárog a számtalan, hormonjainkat támogató tápanyag!
Ide kattintva megtalálod a gyógyító csontleves alaplé hagyományos elkészítési javaslatát.

Mindenképpen ügyelj arra, hogy a csontleves készítéséhez legeltetett, háztáji, tiszta forrású jószágok csontjait használd fel, vagy ha helyettesíteni szeretnéd, biztosan legeltetett forrásból származó kollagént vagy zselatint használj. (Ilyen márka például a Great Lakes kollagén)

Tedd a mindennapjaid részévé a csontleves fogyasztását! Íme néhány tipp, hogyan iktass be többet a szürcsöléséből, amit a hormonjaid is meg fognak köszönni:

  • Fogyaszd melegen, bögréből szürcsölve, mint egy nagy csésze teát, adj hozzá fűszereket, gyömbért, tengeri sót, vagy ha tolerálod, egy kis borsot.
  • Használd olyan ételek alapanyagaként, aminek a receptje alaplevet ír elő
  • Készíts egyszerű leveseket az alaplével, adj hozzá zöldségeket, sót, egy kis főtt húst, ízesítsd, forrald össze és kész.

A csontleves támogatja a bélrendszer és a bélfal egészségét, ezáltal segíti a tápanyagok felszívódását, így pedig a hormonháztartás egészségét is.

Ajándékozd meg te is magadat minél gyakrabban ezzel a csodás szuperétellel, és szürcsölj belőle minél többet, minden nap!

9. nap

Lejjebb az intenzitással!

Lejjebb az intenzitással!

Mit is jelent a stressz? Amikor meghalljuk ezt a szót, egyből valami érzelmi vagy mentális teherre asszociálunk, amelyet a munkánk, a kapcsolataink vagy döntéshozatali szituációk okozhatnak.

Igen ám, de…

VALÓJÁBAN BÁRMI LEHET STRESSZ, AMI TÚLZOTT TERHET RÓ A SZERVEZETÜNKRE.

Lehet stresszhatás a gyulladáskeltő étel, amit elfogyasztunk, a kevés alvás, a környezetből a testbe kerülő méreganyagok, vagy akár az is, ha túl intenzíven edzünk, különösen, ha a szervezetünk már eleve kimerült.

A stressz fokozza a gyulladást, ami minden krónikus állapot hátterében ott munkálkodik, különösen, ha a hormonokról van szó.

A túlzott intenzitású edzés különösen nagy teher, amikor a szervezetet egyébként is sok stressz éri.
Egy átdolgozott nap után fáradtan végigküzdeni egy intenzív edzést, éjszakázni, egészségtelen ételekbe temetkezni éppen az ellenkezője annak, amire a szervezetnek szüksége van, amikor stresszes.

Amikor eleve túlhajszolt a szervezet, a túlzott intenzitással végzett testmozgás még jobban igénybe veszi a hormonháztartásunkat; a kortizol, az ösztrogén, a pajzsmirigyhormonok és a tesztoszteron termelődésére terhet ró, aminek az eredménye, hogy a túlzott intenzív edzés pont ellenkezőleg hat a szervezetre, mint amire számítanánk.

Kimerítő futás, intenzív súlyzózás vagy túlterhelő edzésformák helyett válassz ilyenkor kevésbé megterhelő, építő testmozgást. Ilyen lehet például:

  • Egy hosszú séta
  • Jóga
  • Pilates
  • Saját testsúlyos edzések

A mozgás elengedhetetlen a hormonegyensúly fenntartása érdekében is, de mindig legyél tudatában annak, hogy éppen mennyit bír el még a szervezeted az egyébként is fennálló stresszhatásokon túl.

Úgyhogy bízz a testedben!
Amikor egyébként is sok stresszhatás ér, tekerd lejjebb az intenzitást, és a hormonjaid is meg fogják köszönni!

10. nap

Aknázd ki az epigenetikát!

Szerinted mi befolyásolja az egészségünket? A gének, vagy a környezet?

Nos, az epigenetika tudománya szerint, az egészségünk mindössze 20%-áért felelős pusztán a genetika. A maradék 80%-ot a döntéseink, a beállítottságunk, a gondolkodásmódunk, és a környezetünk befolyásolja.

Az epigenetika mint tudomány azt vizsgálja, hogy az öröklött gének kifejeződése milyen összefüggésben áll az egyén életmódjával.

Egyáltalán nem vagyunk arra kárhoztatva, hogy a génjeink áldozataként éljünk. Ugyanúgy, ahogy a génjeink kifejeződésére, a hormonháztartásunk és immunrendszerünk egyensúlyára is hatással lehetünk a környezetünk és a gondolataink megtisztításával, és egészséges döntések és szokások kialakításával.

Hajlamosak vagyunk például megfeledkezni arról, hogy a gondolkodásmódunk és hozzáállásunk milyen mértékben képesek befolyásolni a biokémiánkat.

Márpedig még az élet legkilátástalanabb pillanataiban is találni valamit, amiért hálásak lehetünk: a megélt tapasztalatért, a levont következtetésekért.

Ez tehát az utolsó tanácsom ebben a videó sorozatban. Ha mást nem is fogadsz meg közülük, ez az egy nagyon fontos.
Változtass a hozzáállásodon, és máris pozitív hatást gyakorolsz az epigenetikádra, és ezáltal a hormonrendszered és immunrendszered működésére is!

Minden nap szánj pár percet arra, hogy leírj legalább három dolgot, amiért aznap hálás vagy.

Én szeretem a V.Á.L.T.S.® naplómban vezetni azokat a dolgokat, amikért hálás vagyok.

Ha te is következetesen leírod minden nap, amiért hálát tudsz adni, az abban is segíthet, hogy ha utólag végignézed, mit írtál egy éven keresztül, azt is láthatod, mennyi minden változott az életedben, milyen nehézségekből kerültél ki győztesen. Ez segíteni fog melegséget varázsolni a szívedbe, hiszen még a legnehezebb napokon is a szemed elé tárja, hogy mennyi mindenért lehetsz hálás.

Te miért vagy most hálás? Írd le, és adj magadnak ezzel egy pozitív löketet a hormonjaidnak és az immunrendszerednek is!
Aknázd ki az epigenetikát a gondolataid erejével!

 

11. nap

Hangold be az alvás-ébrenlét ciklusodat

Az alvás-ébrenlét ciklus kritikus fontosságú az egészségünk szempontjából, mivel számos fontos hormont szabályoz a szervezetünkben.

Olyan hormonokat, mint a kortizol, inzulin, leptin, és a ghrelin, ami az étvágyat és az anyagcserét is szabályozza. Éppen ezért nagyon fontos, hogy az alvás-ébrenlét ciklusa jól működjön.

Az egyik módja, hogy egészségesre hangold ezt a ciklikusságot a szervezetedben az nem más, mint hogy a napkeltéhez és a napnyugtához igazítod a napi ritmusodat.

Persze ez nem mindig kivitelezhető, vannak akik éjjeli műszakban dolgoznak, vagy vannak emberek, akik pacsirták és korábban felkelnek, mint a nap, megint mások pedig inkább bagoly típusúak és sokáig fennmaradnak este, amivel szintén elhangolják az alvás-ébrenlét ciklust.

Szeretnék megosztani veled pár gyakorlati tanácsot, hogyan tudod egészségesre hangolni a belső napi ciklusodat, vagy más néven a cirkadián ritmusodat.

  • Az első, hogy reggel felkelés után igyekezz minél hamarabb kimenni a természetes fényre, és időjárástól függően igyekezz minél több bőrfelülettel érintkezni a napfénnyel. Ha nem süt a nap, a természetes fény akkor is jó hatással van a cirkadián ritmusodra. Engedd, hogy minél több több természetes fény érje az arcodat a reggeli órákban. Ilyenkor lehetőleg ne viselj napszemüveget, mert a természetes napfény a szemeden keresztül fontos üzenetet küld az agynak, ami az alvás-ébrenlét ciklust szabályozza.
  • Aztán a déli órákban is igyekezz kimenni a természetes fényre. A déli napfény serkenti a szerotonin termelődést, ami pedig a nap végén melatoninná, vagyis alváshormonná alakul. 
  • Az esti órákban igyekezz a napnyugtához igazodva te is megnyugodni, lenyugodni. Ilyenkor már igyekezz minél több kék fényt kibocsátó eszközt, kütyüt, monitort, lámpát lekapcsolni. Haladó stratégia, ha naplemente után a lámpákban vöröses fényspektrumú izzókra kapcsolsz át az esti órákban, vagy kék izzófény helyett sólámpákat kapcsolsz. 

Ez a vöröses spektrumú borostyánszínű fény a naplemente színspektrumát küldi az agynak, ami elősegíti a melatonin hormon termelődését.

Ha az esti órákban kell monitoron dolgoznod, akkor mindenképp töltsd le a gépedre az f.lux alkalmazást, ami naplemente után borostyánszínűvé varázsolja a monitorodat. A telefonod beállításaiban pedig mindenképp tartsd bekapcsolva a Night Shift éjszakai műszak funkciót, ami naplementekor automatikusan csökkenti a képernyő színhőmérsékletét.

Persze az alvás-ébrenlét ciklus behangolásához a legjobb, ha az esti órákban már egyáltalán nem nézel semmilyen monitort vagy képernyőt. 

A napi cirkadián ritmusod egészséges működése nagyon fontos a hormontermelődés, az energiaháztartás és az immunrendszeri egészség szempontjából is, próbálj meg tehát minél többet beépíteni a most megosztott tippjeimből a mindennapjaidba!

12. nap

Ugráld magad egészségesre!

Tudtad, hogy a kétszer több nyirokfolyadék kering a testedben, mint amennyi vér?

A nyirokrendszer olyan, mint a testünk szennyvíz-rendszere. A a vérrel ellentétben, amit a szív pumpál, a nyirokfolyadék elsődlegesen a testünk mozgásának köszönhetően közlekedik a szövetek között, így távolítva el a salakanyagokat.

A test minden sejtjét három dolog veszi körül: vér, nyirok és idegszövet.
A sejtek megfelelő működéséhez pedig nélkülözhetetlen a méreganyagok eltávolítása.

A nyirokfolyadék alvás közben is és hosszú idejű inaktív testhelyzet után is felgyülemlik.

Sokszor akár hízással is össze lehet keverni a testünkben stagnáló nyirokfolyadékot, ami nem tud megfelelő módon távozni a szervezetből. Ezért is fontos, hogy elősegítsük a nyirok keringését, a salakanyagok távozását.

A nyirokszövet legnagyobb részben a bőrfelület közelében található, ezért is hatékonyak az olyan technikák a nyirokkeringés javítására, mint a masszázs, vagy a bőr gyengéd dörzsölése luffa szivaccsal vagy fürdőkefével.

A nyirokkeringés javításának számos egyéb módja van, például a kocogás, a séta, bármilyen testmozgás, a szaunázás, a jóga, és ilyen az ugrálás is!

Ez utóbbi az egyik kedvencem, ami pofonegyszerű, nulla forintos stratégia és mindig kéznél van. Vagyis inkább lábnál!

Ki ne érezné magát jól egy kis ugrálástól! Indítsd el a kedvenc zenédet, és ugráld végig a számot, érezd jól magad. Ez nem csak a nyirokkeringésre, de az idegrendszeredre is jó hatással lesz!

Haladóbb stratégia, ha beszerzel egy mini trambulint, ami minden nagyobb sportboltban kapható. Napi 5-10 perc a trambulinon nem csak a nyirokrendszert tartja keringésben, de a vázrendszert és az izomrendszert is erősíti!

Az egészség megteremtéséhez először helyet kell adni a méreganyagok hatékony eltávolításával.
Szóval kapcsolj be egy jó zenét és ugráld ki magadból a mérgeket.

Ugráld magadat egészségesre!

13. nap

Kezdj hálával!

Egy olyan gyakorlatot szeretnék megosztani veled, amivel pár perc alatt át tudod kapcsolni az idegrendszeredet a nyugalmi, regenerációs, úgynevezett paraszimpatikus idegrendszeri pályára.

Akár most is csinálhatod velem ezt a gyakorlatot, követve azt, amit mondok.

Reggel, felkelés után, az első dolog, hogy vegyél jó pár mély lélegzetet, majd csukd be a szemed, és vizualizálj magad elé egy olyan pillanatot, amikor valamiért teljességgel hálát éreztél. Lehet egy régebbi pillanat, vagy egy olyan dolog, amiért az adott pillanatban hálát érzel. Akármilyen apró dolog is lehet. Például a reggeli nap fénye, amiért hálát adsz.

Ha egy múltbéli pillanatot idézel fel, próbáld meg minél élénkebben magad elé képzelni azt a helyzetet, minden érzékszervedet bevonva. Mit láttál, mit hallottál, kik vettek körül, és legfőképpen, mit éreztél. 

Idézd fel újra, éld át, vizualizáld magad elé ezt a helyzetet, és vele együtt azt az érzést, amit a szívedben éreztél. 

Legyen akár egy múltbéli pillanat, amiért hálás voltál, vagy bármi, amiért most hálás a szíved. 

Érezd, ahogyan ez az érzés feltölti a szívedet, és gondolatban irányítsd a légzésedet a hálával teli szíved felé. Minden egyes lélegzeteddel töltsd fel a szívedet még több hálával. 

Időzz el így egy pár percig, szívj be minden lélegzeteddel egyre több és több hálát a szívedbe.

Hagyd, hogy a szívedből szerteáradjon ez az érzés az összes sejtedbe. Mint egy gyógyító fény, ami átjárja az egész testedet, sejtről sejtre.

Amikor aztán kinyitod a szemedet, vidd magaddal ezt az érzést.
Írd le magadnak a naplódba azt a dolgot, vagy azokat a dolgokat, amikért hálás a szíved. 

Hidd el, hogy a hála érzésének tudatos gyakorlása akármilyen egyszerűnek is tűnik, azok a pozitív eredmények, amiket elérhetsz a tudatos gyakorlással, annál nagyobbak lesznek! 

Csak hogy egy párat említsek a pozitív hatások közül:

  • A hála érzése csökkenti a kortizolt, vagyis a stressz hormon szintet, így a test lehetőséget kap a gyógyulásra és regenerálódásra.
  • A hála érzésének gyakorlása ugyanakkor növeli a neurotranszmitterek termelődését. Növekszik a szerotonin szintje (ami a boldogságért / jó hangulatért felel), a dopamin szint (ami a motiváció és öröm érzésért felel) és fokozódik a hipotalamusz aktivitása. A hipotalamusz szabályozza a táplálékfelvételt, az anyagcserét és a szervezet stresszkezelési készségét is.

Indíts minden nap hálával, végezd el a gyakorlatot, és írd le a naplódba, miért vagy hálás minden nap! 

Én a V.Á.L.T.S.® Naplót használom hálanaplóként is, amibe minden reggel és este fel tudom jegyezni magamnak azokat a dolgokat is, amikért hálás vagyok.

Használd te is ezt a gyakorlatot, és a naplót is, hogy teret adj az idegrendszeri töltődésnek, és tapasztald meg a pozitív hatásait ennek a gyakorlatnak! 

 

14. nap

Hatástalanítsd a stresszt!

Mi a közös a hormonális egyensúlytalanságok, a ködös agy és a krónikus fáradtság hátterében?

A stressz!

Persze sokminden más is közrejátszhat, de a hormonális, az immunrendszeri és emésztőrendszeri problémák gyökerénél mindig lakozik valamilyen emocionális, fizikai vagy rejtett biokémiai stresszforrás.

A jó hír viszont, hogy a stressz okozta negatív faktorokat hatástalanítani tudod!

Ez egy olyan terület, amit nekem is tanulni kellett, és a mai napig tanulom, hogy segítsen visszafordítani és kordában tartani az autoimmun öntámadás tüneteit, a krónikus fáradtságot, emésztőrendszeri panaszokat, allergiákat, és számos egyéb tünetet.

Hoztam neked mára három tippet, amivel te is kreatív módon tudod hatástalanítani a stressz okozta negatív faktorokat. 

  1. Tölts időt a szabadban minden nap. Legalább 30 percet, de inkább egy órát. A természetes fény és friss levegő segít beállítani a belső napi cirkadián ritmusodat, és csökkenti a krónikus gyulladásokat. Bónusz pont, ha közben mezítlábazni is tudsz.
  2. Játssz minden nap! Megkockáztatom, hogy nem érzed magad stresszesnek, miközben elmerülsz egy jó társasjátékban, kártya partiban, gördeszkázásban, bújócskában, fogócskában vagy dartsozásban. Bónusz pont, ha gyerekeiddel vagy kutyusoddal játszol, az ő játékosságuk extra “ragályos”.
  3. Ne állj ellent egy erőgyűjtő szieszta-szundinak! Ha megteheted, egy (szigorúan) 30 perces szieszta ebéd után nem jelenti azt, hogy lusta vagy hatékonytalan lennél. Épp ellenkezőleg, a kora délutáni erőgyűjtő szundi növeli a koncentrációs készséget, az energiaszintet, jó hatással van a kortizol termelődésre, és csökkenti a stresszt.

A legjobb, ha ezeket a tevékenységeket tudatosan betervezed a napirendedbe. Vedd ezt nagyon komolyan, blokkold ki magadnak ezeket az időket, akár úgy, mintha egy üzleti megbeszélésre terveznéd be az idődet. Ez a te időd magaddal, vedd komolyan, tervezd be, és ha beírod a naptárba, sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy tartod is magadat hozzá. Éppen úgy, ahogy egy üzleti találkozóra is megjelensz, ha be van tervezve.

Én a V.Á.L.T.S.®️ Naplót használom a stressz-hatástalanító időszakok betervezésére is minden nap. Ebben a naplóban minden napos emlékeztetők vannak beépítve ezzel kapcsolatban is, hogy segítsen abban, hogy komolyan vegyem ezeknek a betervezését.

15. nap

Milyen jeleket küldesz a sejtjeidnek

Tudtad, hogy a sejtjeid folyamatosan megújulnak, gyakorlatilag lecserélődnek?

Ez felveti a kérdést, hogy vajon miért is ragadnánk benne bármilyen állapotban is?

Ha ugyanis a sejtek megújulnak, márpedig igen, – és ebben a pillanatban is pont ez történik veled és benned, akkor te magad is egyre jobban és jobban leszel.
És ebben nagyon fontos szerep jut annak, hogy milyen jeleket kapnak azok a sejtek, hogy milyen jeleket küldesz a saját sejtjeidnek!

Képzelj csak el egy autót, amit szerelőműhelybe kell vinned. A szerelő megjavítja, átadja neked az indítókulcsot azzal, hogy az autó állapota olyan, akárcsak újkorában.

Ha beleülsz, és elkezded széthajtani, kézifékeseket fordulni vele, vagy párszor jól megpadkázod, vajon mi lesz vele? Valószínű hamarosan vissza kell tolnod a szerelőhöz.

És ennek nem az autó volt az oka, hanem az a vezetési stílus, az a vezetési környezet, amit biztosítottál neki.
És hát ugye egy autó nem olyan csodás gépezet, mit az emberi test, nincs beleépítve olyan öngyógyító, önregeneráló rendszer, mint ami a mi testünkben lakozik!

Mit is akarok ezzel az autós hasonlattal is mondani?

Azt, hogy nagyon nem mindegy, milyen környezetet biztosítasz a saját sejtjeid számára, hogy milyen jeleket küldesz feléjük. Amikor a megfelelő üzenetet küldöd, akkor a megfelelő funkciók fognak lefutni sejt szinten.

Viszont nagyon sokan folyamatos stresszben, az úgynevezett szimpatikus idegrendszeri pályákon élnek. Legyen szó környezeti, emocionális, szociális, munkahelyi vagy akármilyen stresszről, ez folyamatosan a “harcolj vagy menekülj!” jelzést küldi a sejteknek.

Ahhoz, hogy olyan környezetet biztosíts számukra, amiben megtörténhet a sejtszintű megújulás és regeneráció, ahhoz a megfelelő üzeneteket is szükséges küldened a sejtjeidnek. Ezek az úgynevezett paraszimpatikus idegrendszeri üzenetek, vagyis a pihenés, a relaxálás, a meditáció, a mély lélegzetek, a természetben töltött idő, a szeretteiddel töltött minőségi idő.

Amikor ezeken a csatornákon üzensz a sejtjeidnek, akkor teljesen más, pozitív funkcionális kimeneteket biztosítasz a sejt szintű folyamatokhoz. Ugyanaz a sejt teljesen más funkcióra és egészen más szintű egészség biztosítására lesz képes attól függően, hogy milyen üzenetet kap.

Az autós példához visszatérve, ugyanannak az autónak, ami most gurult ki vadiúj állapotban a szerelőműhelyből, a gondos vezetési stílus egy egészen más, pozitív jövőt fog biztosítani.

A stresszt nem fogod tudni kivédeni a mindennapjaidban, viszont tudatos döntéseket mindig tudsz hozni arról, hogy melyik idegrendszeri pályát, milyen gyakran kapcsolod be, vagyis hogy milyen csatornán, és milyen üzeneteket küldesz a sejtszintű folyamatok működtetéséhez.

Figyelj tehát tudatosan arra, hogy milyen üzeneteket küldesz a saját sejtjeid felé és váljék egészségedre!

16. nap

Csökkentsd az elektromos sugárzást

Az elektromos eszközök, mobilok, laptopok, számítógépek, WiFi routerek és egyebek elektromágneses sugárzást bocsátanak ki.

A dolog iróniája, hogy az alábbi videót is egy mobiltelefonnal rögzítettem, és a WiFi routerem tette lehetővé, hogy megosszam veled.

A technológiának természetesen megvan a csodás oldala is, de nem árt tudatában lenni a potenciális veszélyeknek, és lépéseket tenni, hogy csökkentsd a téged körülvevő elektromos sugárzást, hiszen az Egészségügyi Világszervezet az elektroszmogot potenciális rákkeltőként osztályozta. 

Bár sokan tagadják, hogy valós veszélyt jelentene az egészségedre az elektromágneses vagy rádiófrekvenciás elektroszmog, de csak nézd meg a mobilod leírásában. 

Az iPhone beállításokban megtalálható jogi információk leírásban konkrétan szerepel az ajánlás, hogy a telefont lehetőleg kihangosítva vagy fejhallgatóval használd, és ne tartsd a fejedhez vagy testedhez közel. 

Persze mára már nagyon nehéz elképzelni az életet mobiltelefon, számítógép és vezeték nélküli internet nélkül, de van pár dolog, amivel megvédheted magadat az elektromágneses sugárzástól.

  • Kapcsold ki a WiFi routert éjszakára. Folyamatosan ki vagyunk téve a WiFi sugárzásnak a munkahelyünktől kezdve a kávézókon át az otthonunkig. Ha lehet, legalább éjszakára csökkentsük a terhelést a saját WiFi router kikapcsolásával.
  • Kapcsold ki a telefonodat éjszakára, vagy legalábbis állítsd repülőgép üzemmódra, és ha teheted, tartsd legalább egy méteres távolságra a fejedtől. A legjobb, ha be se viszed a hálószobába. Ébresztőnek használj hagyományos vekkert vagy ébresztőórát és soha ne hagyd a telefonodat a töltőn az ágyad közelében.
  • Próbáld meg távol hordani a telefonodat a testedtől és főleg a reproduktív szervektől. Ne tedd például szűk nadrág zsebébe, tedd inkább a táskádba vagy kabátod külső zsebébe.
  • Ha telefonálsz, használj vezetékes fejhallgatót, vagy hangosítsd ki a telefont. Ne tapaszd a készüléket a füledhez és ne használj vezeték nélküli fejhallgatót se.
 

17. nap

Földelj!

A természet nagyon sok eszközt biztosít számunkra, amit fel tudunk használni arra, hogy gyógyuljunk és regenerálódjunk.

Mindössze annyi szükséges hozzá, hogy időt szánj arra, hogy kihasználd ezt a gyógyító erőt.

Éppen ezért arra biztatlak, hogy tölts több időt a szabadban, és ha az időjárás is engedi, mezítlábazz minél többet a földön.

Az ilyen földelés visszahangolja a saját tested elektromos potenciálját a Föld potenciáljához. Ez egy igen hatékony gyógyító eszköz, ami szó szerint csak pár lépésre található attól, ahol éppen most ülsz és nézed vagy olvasod ezt. 

Számos tanulmány kimutatta, hogy a földelés 

  • javítja a vér viszkozitását, 
  • kedvezően hat a szívfrekvencia variabilitására, 
  • jó hatással van a szimpatikus és paraszimpatikus idegrendszer egyensúlyára
  • a napi kortizol ritmus alakulására
  • csökkenti a stressz hatását, 
  • gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású a szervezetre

A földelés ugyanakkor csökkenti a káros elektromágneses mezők hatását is!

És ami a legjobb az egészben, hogy nem kerül semmibe, és mindenki számára rendelkezésre áll, legyen szó a keredről, a helyi parkról, strandról, vagy bármilyen zsebkendőnyi zöld felületről akár! 

Ha teheted, dobd le a cipődet és mezítlábazz minél többet kint a szabadban.

18. nap

Ezzel kezdd a mikrobiom támogatását

A szájhigiéné fontos tényező az általános egészség szempontjából. A szájüreg az emésztőrendszer része, az emésztés már itt elkezdődik.

A szájban is számos baktériumtörzs él, tehát a mikrobiom egyensúlya a szájban kezdődik.

Bármilyen furcsán is hangzik, a legtöbb ember valójában “túlmossa” a fogát. A szájüreg mikrobiomjának egyensúlyához ugyanis távolról sem a fluoridos fogkrémek vagy antiszeptikus szájvizek szükségesek. Sőt, a Funkcionális Medicina álláspontja szerint ezeket éppen hogy kerülni érdemes. A kommersz fogkrémekben és szájvizekben található fluorid, triklozán és egyéb szintetikus adalékanyagok inkább kerülendők, hiszen ezek toxikussá válhatnak a szervezetbe kerülve.

Helyette, próbálj ki természetes módszereket a szájhigiéné fenntartásához, és a szájüreg mikrobiomjának támogatásához.

Hogy mégis hogyan kezdd a mikrobiom egyensúlyának támogatását a szájadban, azzal kapcsolatban hoztam neked három tippet.

  • Az olajrágás egy olyan ősi, ajurvédikus módszer, ami segít lebontani a baktériumok lakótelepeit, a biofilmeket. Az olajrágás abból áll, hogy egy nagy evőkanál kókuszolajat a szádba véve, a fogaid között átpréselve zubogtatod addig, míg az olaj fehérré válik. Nagyjából 10-15 perc után pedig egy papírtörlőbe kiköpöd a szemetesbe.
  • Az aktív szén segít megkötni a toxinokat, ezért hetente egyszer-kétszer érdemes fogat mosnod aktív szenet tartalmazó fogkrémmel. Vagy a legegyszerűbb és legolcsóbb módszer, hogy szétszedsz egy aktív szenet tartalmazó kapszulát, és a kapszula tartalmát a vizes fogkefédre szórva átmosod vele a fogaidat. Ez egy nagyon szuper természetes fogfehérítő módszer is egyben!
  • Ha pedig már fogmosásról van szó, ezt érdemes mindig fogselymezéssel kezdeni. Használj fluorid- és triklozán mentes fogkrémet. Vannak már olyan speciális gyógynövényes és probiotikumos fogkrémek is, amelyek segítenek természetes módon egyensúlyban tartani a száj mikrobiomját.

Így tudsz tehát természetes módszerekkel gondoskodni a szájhigiénéről, ami támogatja a mikrobiom egészségét és ezáltal a te egészségedet is!

19. nap

Így tartsd életben a belső motivációdat!

Nagyon sok tanítványomnak nyújtottam már mentori segítséget abban, hogy közelebb kerüljenek az céljaihoz az egészségük fejlesztésében, és emiatt is tudom, hogy mennyire fontos a motiváció.

Motiváció nélkül nagyon nehéz változtatni, márpedig a funkcionális életmód medicina elvei, amit alkalmazunk a programjaimban, a szokásaink és a viselkedésünk megváltoztatásán alapszik.

Motiválni mások is tudnak minket, de ennél is fontosabb, hogy a saját belső motivációnkat tudjuk fenntartani, hiszen a kezdeti lelkesedés, amivel belevágunk egy-egy szokásunkat is megváltoztató programba, kinél hosszabb, kinél rövidebb ideig tart. Valljuk be, a legtöbbeknek elég rövid ideig, már csak ha az újévi fogadalmakra is gondolunk.

Hogyan tudod fenntartani a belső motivációt?

Egy hatékony módszer a motiváció fenntartására, hogy nem az elért eredményt nézed és ismered el magadnak, hanem az odavezető út nehézségeit és küzdelmeit, amin keresztüljutottál, hogy elérd azt a bizonyos eredményt.

Ha csak a cél elérésére fókuszálsz, és kizárólag a cél elérését ismered el eredményként, akkor eredményfüggővé válsz.

Viszont, ha a beletett munkát értékeled és ismered el magadnak, az folyamatosan arra motivál, hogy magukat a megtett lépéseket ismerd el és ünnepeld meg, amiken már átküzdötted magad, akármilyen apró lépés is legyen, hiszen ezek azok a lépések, amelyek a végén majd a kitűzött cél elérését fogják eredményezni.

Amikor a szokásaid és viselkedésed megváltoztatásáról van szó, akkor bizony nem is érheted el máshogyan a célodat, csak azzal, hogy beleteszed a munkát, ami néha bizony küzdelmes.

Ha a beletett munkát értékeled és ezt ismered el magadnak, és nem pedig pusztán az elért célt, akkor megtanulod értékelni és megünnepelni a célod felé vezető út legapróbb mérföldköveit is, és ezzel belülről tudod motiválni magadat arra, hogy menj tovább a célod elérése felé, akármilyen hosszú is legyen az odavezető út.

Tehát legközelebb amikor valamilyen célt tűzöl ki magad elé, próbáld ki ezt a módszert magadon! Sőt, ha másokat is szeretnél motiválni – legyen szó a gyermekedről, munkatársaidról, a családtagjaidról vagy csapattagjaidról, az ő motiválásukra és lelkesítésükre is sikerrel alkalmazhatod ezt a módszert.

 

20. nap

Erősítsd az immunrendszeredet az érzelmeiddel!

Egy nagyon érdekes tudományos kutatás eredményeit szeretném megosztani veled, amit Dr. Joe Dispenzától ismertem meg.

A kutatás egy amerikai elvonuláson készült, ahol azt vizsgálták, hogy az emelkedett, pozitív érzelmek hogyan befolyásolják az immunrendszer működését.
117 tesztalanytól vettek nyálmintákat a esemény kezdetén és a végén, valamint az elvonulás után 4 nappal.

Az immunglobulin A (IgA) nevű fehérje szintjét mérték, ami az immunrendszer állapotát jelző marker.
Az IgA az erős és egészséges immun- és védekező rendszerért felelős fehérje. Amikor a szervezet stressz-szintje emelkedik, az IgA szintje csökken. Vagyis a stressz gátolja azt a gént, ami ennek a fehérjének az előállításáért felelős.

Az elvonulás alatt megkérték a résztvevőket, hogy napi háromszor, tíz-tíz percre hozzák magukat olyan pozitívan felfokozott érzelmi állapotba, mint akár a legmélyebb hála vagy a legnagyobb öröm érzése.

Arra voltak kíváncsiak, hogy ha tudatos úton fel tudják fokozni a pozitív érzelmeiket, vajon ezáltal arra is képesek lehetnek-e, hogy az IgA-szintjüket is megemeljék, vagyis az érzelmeikkel erősítsék az immunrendszerüket.

Az eredmények ámulatba ejtőek lettek.
Az átlag IgA-szint 49.5%-kal emelkedett, és többeknél az alacsony vagy normál értékektől a tartomány fölé is emelkedett az IgA szint a több napos elvonulás végére.

Ez tehát azt jelenti, hogy pozitív érzelmek tudatos generálásával pár nap alatt képes vagy felül-szabályozni azokat a géneket, amelyek az IgA fehérjét termelik az immunvédelemre.

Elég hozzá annyi, hogy naponta öt-tíz percekre tudatosan generálunk olyan érzéseket magunknak, mint a hála, az öröm, a lelkesedés, a szeretet, és ha ebben a felfokozott pozitív állapotban maradunk akár csak rövidebb ideig is, máris jelentős epigenetikai változásokat idézhetünk elő az egészségünk, a testünk javára.

Ha tehát az érzések és a gondolatok teremtő erejét eddig misztikusnak vagy megfoghatatlannak ítélted meg, akkor itt van a laborosan alátámasztott tudományos bizonyíték.

Használd ki te is az erejét!

21. nap

Beszéld a szeretet nyelvét!

Észrevetted, hogy minden sokkal kiegyensúlyozottabb az életben, amikor a szeretet érzése hatja át a lelkedet? A szeretet, amivel te közelítesz valakihez vagy valamihez, és a szeretet érzése, amit te érzel másoktól.

Bármilyen dolog vagy helyzet az életedben, amit jobbá vagy kiegyensúlyozottabbá akarsz tenni, sokkal jobban működik, ha a szeretet oldaláról közelíted.

És a szeretetnek is önálló nyelvezete van, és mindenki más más nyelvét beszéli ennek. Ez a koncepció Gary Chapmantől származik, aki párterápiás munkássága kapcsán fedezte fel, hogy minden ember más és más módon fejezi ki és éli meg a szeretetet. Tehát más és más szeretetnyelvet beszél. 

Chapman elmélete szerint öt szeretetnyelv létezik: 

  • Elismerő szavak
  • Minőségi idő
  • Ajándékozás
  • Szívességek
  • Testi érintés

Ezek közül mindannyiunknak van egy elsődleges és egy másodlagos szeretetnyelve, amelyek mélyebben hatnak ránk az összes többinél.

Az elmélet szerint, ha nem beszéljük párunk elsődleges szeretetnyelvét, akkor ő valószínűleg nem érez kellő szeretetet, még akkor sem, ha a többi nyelvet jól „beszéljük”.

Ha próbáltál már valaha kedvére tenni a párodnak, amit ő nem egészen értékelt, vagy neked próbált már a párod kedvedre tenni, de te mégsem érezted magadat tőle boldognak, az azért is lehet, mert nem egymás szeretetnyelvét beszéltétek.

Szóval ha fejleszteni szeretnéd a kapcsolataidat, beleértve a kapcsolatot saját magaddal is, akkor érdemes kideríteni a saját és a párod, gyermeked és közeli kapcsolataid szeretetnyelvét.

Gary Chapman 5 szeretetnyelv című könyvéből ezt meg tudod tenni, és máris megtanulhatod beszélni a saját és mások szeretetnyelvét. 

És hogy miért fontos ez, amikor az egészséged fejlesztéséről, az immunrendszered támogatásáról van szó? Ahogy említettem, amikor szeretettel viszonyulsz – legfőképpen magadhoz, de mindenhez és mindenkihez is, és amikor szeretve érzed magadat, akkor azoknak a géneknek küldöd az epigenetikai jeleket, amelyek a regenerációért, immunvédelemért, kiegyensúlyozott hormonrendszeri működésért felelősek.

Márpedig ha fejleszted a szeretet kifejezésének és a szeretet befogadásának készségét a szeretetnyelvi készségeid fejlesztésével, akkor az nem csak a szeretteiddel való kapcsolatokra, és a saját magaddal való kapcsolatodra lesz jó hatással, hanem az egészségedre is csodálatosan pozitív hatást fog gyakorolni.

Használd ki a szeretet erejét, és beszéld jól a számodra fontos emberek szeretetnyelvét! Meglátod, mennyi pozitív hatást fog hozni az életedbe, beleértve az egészségedet is.

22. nap

Hogyan húzd ki magad a betegségből?

Betegnek érzed magad?
Íme 3 dolog, amit tehetsz, hogy máris jobban érezd magad!

Ismered az érzést? Reggel felébredsz, kapar a torkod, lüktet a szemed, az orrod eldugult, és a fejedet mintha elkezdenék satuba szorítani…

Aztán rájössz, mennyi dolgod van, és átfut rajtad a gondolat, hogy most nem lehetsz beteg, nem dőlhetsz ki! 

Ezt átérzem, de ahelyett, hogy rögtön a gyógyszeres szekrényhez rohannál és bekapnál valami vény nélküli szert, ami igazából csak elfedné a problémát, ideje ráhangolódni a tested jelzéseire, és megadni neki azt, amire valójában szüksége van. Amivel elkerülheted, hogy ledöntsön a lábadról az, ami éppen környékez.

Amikor a szervezet betegséggel küzd, szimpatikus dominanciába kerül, ez a “harcol-menekülj” üzemmód, egy katabolikus állapot, amikor a test lebontja a saját szöveteit. Ebből az állapotból szeretnél mihamarabb kikerülni, és átkerülni az anabolikus, vagyis felépítő üzemmódba, az úgynevezett paraszimpatikus idegrendszeri állapotba, ahol a sejtszintű regeneráció és a gyógyulás történik.

Bármilyen bonyolultnak is hangzik, számos olyan pofon egyszerű stratégia létezik, amivel azonnal át tudsz kapcsolni ebbe a paraszimpatikus, anabolikus állapotba, hogy a betegség első jeleinek megjelenésekor rögtön meg tudd támogatni a szervezetedet a gyógyulásban.

Hogyan csináld? 

Elég, ha megnézed a kisgyerekeket, hogy ők ösztönösen mit tesznek ilyenkor, és csináld te is ugyanazt!
Mit is csinál egy kisgyerek, ha rosszul érzi magát? 
Elcsendesedik, elutasítja az ételeket és elalszik.
Csináld te is pont ezeket, amikor rosszul érzed magad, amikor érzed, hogy kitörni készül rajtad a betegség.

Az első, hogy kíméletesen böjtölj ilyenkor. 

Minden alkalommal, amikor eszel, a testednek át kell fókuszálni az erőforrásait az emésztési és felszívódási folyamatokra. Amikor betegek vagyunk, érezzük is, hogy rosszabb az étvágyunk. Ilyenkor ahelyett, hogy erőltetnénk az evést, jól jöhet, ha időszakosan böjtölünk, de közben figyelünk arra, hogy nagyon jól hidratáljuk a szervezetünket szűrt vízzel, vagy még jobb, ha gyógyító csontleves alaplével.
Egy 24 órás időszakban 13-16 órányi kíméletes böjt ilyenkor segíthet abban, hogy az emésztő- méregtelenítő-, kiválasztó szervek egy kis szünetet kapjanak, és átadhassák a terepet az immunrendszeri folyamatok működésének. 

A következő dolog, hogy aludj, pihenj többet. Ez sem meglepő tanács, hiszen amikor érzed, hogy ledönt a betegség, egyébként is fáradtnak érzed magad. Ne állj ellent a tested jelzésének. Nem az a megoldás, hogy növeled koffeint, vagy más stimulánsokkal vagy gyógyszerekkel próbálod meg fenntartani az energiádat ilyenkor. Hallgass inkább a tested jelzéseire, és bújj ágyba nagyon korán, akár este 7 vagy 8 óra fele és aludj, pihenj másnap reggelig. 

A harmadik dolog, amit másolhatsz a kisgyerekektől, akik ösztönösen tudják még, hogy mire van szükségük a gyógyuláshoz, az nem más, mint az elcsendesedés.

Figyelj befelé, figyeld meg a tested jelzéseit, hogy mit próbál üzenni neked. A tested bölcs, a beléd épített öngyógyító gépezetnél nincsen jobb orvos és nincsen jobb orvosság. Csendesedj el, figyelj a tanácsára, figyelj a belső medikusod utasítására, és hidd el, hogy sokkal gyorsabb lesz a felépülés, a regeneráció, a gyógyulás, ha megtanulod meghallani és megfogadni a tested jelzéseit!

Ez tehát a három legfontosabb dolog, amit tehetsz, hogy máris jobban érezd magad és gyorsan túl legyél rajta, ha valamilyen betegség kerülget. Ha időben lépsz és betartod ezt a három dolgot, akkor jó eséllyel meg is fogod úszni, hogy ledöntsön a lábadról a betegség!

 

23. nap

Így támogasd az emésztésedet az idegrendszereddel!

Autonóm összekapcsolás

… avagy kapcsold össze az aktuális tevékenységedet azzal az autonóm idegrendszeri pályával, aminek az irányítása alatt a legjobban tud működni az a bizonyos tevékenység:
Az emésztés!

Egyensúlyozd ki az idegrendszeredet, mielőtt elkezdesz falatozni!
Nagyon sokan útközben, rohanva kapnak be pár falatot, vagy miközben dolgoznak és pötyögnek a számítógépen, úgy nyomják le az ennivalót, hogy még az ebédidőt is kihasználják.

Amikor az autonóm idegrendszer szimpatikus ágán üzemelsz, tehát dolgozol, e-mailekre válaszolsz, rohansz a következő megbeszélésre, akkor az emésztésednek nagyon nehéz dolga van.

A harcolj vagy menekülj állapotban nem tudsz emészteni, a tested egészen más túlélési funkciókat aktivál, teljesen mással van elfoglalva mint az emésztés.

Az emésztés egy olyan testi folyamat, amit a paraszimpatikus idegrendszeri pálya irányít.

Ha tehát rajta kapod magad, hogy ebéd közben e-mailezel, gépelsz, vagy mondjuk a híreket nézed a tévében, akkor tudatosítsd, hogy pont az ellenkező idegrendszeri pályán működsz, mint amire épp szükséged lenne az emésztéshez.

És ezt nem fogja megoldani semmilyen csoda étrend, diéta vagy étrendkiegészítő sem, amíg nem tanulsz meg az adott cselekvéshez, tehát az evéshez szükséges idegrendszeri pályára átkapcsolni.

Használhatsz légzőgyakorlatokat, de választhatsz más technikát is ami segít neked kiegyensúlyozni az idegrendszeredet, átkapcsolni a pihenj-eméssz üzemmódra evés előtt, mert ebben az igedrendszeri üzemmódban tudja a tested a véráramlást jobban a belső szerveidre irányítani, hogy az emésztőszerveid képesek legyenek optimálisan kiválasztani azokat az emésztőnedveket, amire szükséged van a jó emésztéshez.


24. nap

Kukkants bele!

Amikor elvégzed a dolgod, kukkants rá!:)

Az egyik legfontosabb állapotfelmérési mérce a Bristol széklet táblázat, és ehhez nem kell, hogy szakértő legyél. Elég hozzá az, hogy minden nap rákukkantasz a végeredményre, és látod, hogy hova tudod besorolni magadat a bristol skálán. Nézd meg és kezdd el felmérni magadat rajta.

Az értelmezést is meg fogod találni rajta, a lényeg, hogy az lenne az ideális, ha “kígyókakit” tudnád produkálni a formáját tekintve, de nézz utána a Bristol skálában és látni fogod miről beszélek.

Ha a skála szerint nem éppen ideális helyzet, amit látsz a vécécsészében, akkor ideje lehet bekukkantani a “motorháztető” alá is. És itt most nem valamilyen komoly invazív vizsgálatra gondolok.

Akár egy sima vérvizsgálati labor eredményből is nagyon szépen lehet következtetni olyan bélrendszeri egyensúlytalanságokra, amiket érdemes lehet megcélozni.

Tehát amikor azt mondom, hogy kukkantsunk be a motorháztető alá, akkor nem feltétlen drága külföldi székletvizsgálatokra gondolok.

Egy megfelelő tudással és tapasztalattal rendelkező funkcionális szakember drága tesztek nélkül, a megfelelő funkcionális állapotfelméréseket elvégezve is rá tud látni tendenciákra, összefüggésekre és oki faktorokra a bélrendszert illetően is.

25. nap

Táplálkozz a legősibb genetikai kód alapján!

Tegyük fel, hogy hozzád kerül egy exotikus trópusi gyík. Mondjuk a kamasz fiad egyik nap ezzel állít haza. Csak gondolj bele…

Mit adnál neki enni?
És hogy jön ide az emberi optimális táplálkozás? Olvass tovább, és megtudod.

Tételezzük fel, hogy lövésed sincs, hogy mit eszik egy exotikus gyík, és a kisállatkereskedésben is inkább csak szabadulni akartak tőle, nem pedig ellátni hasznos instrukciókkal a táplálását illetően. 
Ez egy képzeletbeli szituáció, de amit ki akarok belőle hozni, hogy ha tényleg lenne egy ilyen gyíkod, és tényleg fogalmad sem lenne róla, mit eszik egy ilyen, akkor hova fordulnál? Mit találnál ki?
Utánanéznél valamilyen szakértők által lektorált táplálkozástudományi kutatásban? 
Külföldi tudományos szakirodalmakat böngésznél, hogy vajon mit eszik egy ilyen speckó gyík? 
Hát Nem! És főleg nem, ha a kamaszodat kérdeznéd. Mert mit csinálna ő? 
És mi lenne a legésszerűbb ebben a helyzetben? Hát az amit ő csinálna! 
Bekapcsolná a BBC-t vagy a Netflixet, és keresne valamilyen természetfilmet az exotikus gyíkokról, és a természet filmből leszűrné a következtetéseket, hogy mit is eszik egy ilyen gyík a természetes élőhelyén, a természetes körülményei között. 

És most mondok neked valamit. Ugyanez a helyzet egy másik természeti lénnyel. Az emberi fajjal! 

Tudjuk, mi az emberi faj természetes tápláléka, amivel a törzsfejlődésben eljutott idáig. 
Egészen az ipari társadalom és az élelmiszeripar megjelenéséig, amivel egy időben a krónikus betegségek is megjelentek.
Tehát ha nagyon le akarnánk egyszerűsíteni, ami persze ennél azért jóval bonyolultabb,
minél inkább vissza tudunk térni vagy közelíteni a táplálkozásban is azokhoz az evolúciós sémákhoz, amire az emberi DNS huzalozva lett, annál inkább tudjuk DNS szintről biztosítani a sejtszintű egészség támogatását. 

Tudjuk, hogy az emberi faj  milyen táplálékokat fogyasztott. Húsokat, halakat, tojásokat, amiket le tudott vadászni vagy begyűjteni, és a fejétől a farkáig elfogyasztotta ezeket. Fogyasztott még helyi, szezonális növényeket, gyümölcsöket, gumósokat és magvakat, amiket össze tudott gyűjteni. Ezek a valódi, teljes értékű növényi és állati táplálékok jelentették az emberi faj étrendjét. 

És igen, akkor még nem voltak ipari húsok, nem volt ipari állattenyésztés, tehát ha a modern világban te fogyasztasz állati eredetű fehérjeforrásokat, akkor fontos lesz a minőség, a legeltetett, kapirgálós, szabadon tartott minőségi forrás. Ha te nem fogyasztasz állati eredetű táplálékot, akkor is oda kell hogy figyelj a minőségi forrásokra, sőt még sok másra is, hogy biztosan juss elég aminosavhoz és elég mikrotápanyaghoz.

Aztán, a földművelés megjelenése után rendelkezésre álló élelmi források, mint például a rizs, a burgonya, vagy teljes értékű gabonák sincsenek kizárva, de azt tudjuk, hogy evolúciósan tekintve az emberi fajnak ezek kevésbé ideális táplálékok. Azonban attól még hagyományos konyha technikákat és előkészítést alkalmazva ezek a táplálékforrások is beilleszthetők vagy ha egy ideig ki is iktatjuk, akkor is visszavezethetőek egy egészséges funkcionális, modernkori táplálkozásba. Egészen addig, amíg nem esünk át velük a ló túloldalára, vagyis a feldolgozott ételek irányába. Tehát itt nem a gluténmentességen vagy a mindenmentességen van a hangsúly, hanem inkább azon, hogy ne legyen iparilag feldolgozott az ilyen alapanyagokból származó élelmiszer sem. 

Nagyon dióhéjban tehát ezekre érdemes a legjobban figyelni. Fókuszálj a valódi, teljes értékű, természetes növényi, és tiszta forrásból származó állati forrásokra és ha dominánsan ezeket az alapanyagokat választod és ezek kerülnek a tányérodra, akkor máris nagyon sokat tettél az immunrendszered és a szervezeted optimális működéséért
Ezek az ételek biztosítják DNS szintről a tested optimális funkcióját, és ha az alapvető szükségleteket kielégíted a táplálkozás oldaláról is, ami biztosítja a funkciót, – és ha sikerül elhárítani az esetleges funkció zavarokat, amelyek a háttérben húzódnak,-  akkor idővel képes leszel olyan “diszfunkcionális” ételeket is időszakosan és minimális mennyiségben fogyasztva tolerálni különösebb egészségügyi következmények nélkül, amik kevésbé ideálisak, vagy amiket jelenleg nem tudsz tolerálni. 

 

26. nap

Optimalizáld az alvásodat!

Nagyon sok okos eszköz van, amit ha okosan használsz, segít neked az alvásod monitorozásában és optimalizálásában. Mert tudod, amit mérsz, az fejlődik.

Használhatsz Fitbit órát, vagy Oura gyűrűt, vagy más egyebet, hogy mérni tudd és az ismeretek fényében optimalizáld az alvásodat, de nem kell feltétlen biohekker kütyükhöz folyamodnod, hogy javítsd az alvásod.

Első lépésként már az is nagyon sokat segíthet, ha kikapcsolod az összes digitális eszközödet lefekvés előtt legalább két órával!
Aztán a következő, hogy hagyj magadnak elég időt az alvásra.
Lenne hozzád egy kérdésem. Hány óra alvásra van szükséged, hogy optimálisan funkcionálj másnap? Te tudod, hogy neked hány órára van szükséged ideális esetben?
7, 8, 9 órára? Esetleg többre?

Az ideális válasz erre a kérdésre, tehát hogy hány óra alvásra szükséged van ahhoz, hogy optimálisan funkcionálj – és az immunrendszered is optimálisan funkcionáljon , valahol 7-9 óra között lesz. Persze ez egyénenként azért változhat, de túl nagy eltérések nem lesznek.
Szóval, milyen szokásokat kezdhetsz el már most kialakítani, hogy jobban aludjál?

Először is egy már valószínűleg meglévő szokásodat szeretném hogy felülvizsgáld, és átalakítsd. Feltételezem, hogy- legalábbis a hétköznapokon, vagy amikor munkába kell menned,- ébresztőórára kelsz.
Tegye fel a kezét, aki szeret ébresztős órára kelni. Hát én biztos, hogy nem!
Én szeretek nyugodtan, a saját tempómban felébredni, és nem egy riasztásra. Helyette viszont, este nagyon jó, ha kapok egy emlékeztetőt, hogy ideje lefeküdni.
Legyél most őszinte magaddal. Neked nem jönne jól egy esti riasztás, hogy itt a pizsamaidő? Amikor csak ülsz ott, nézed a sorozat következő részét, aztán még egyet, pedig tudod, hogy most már nagyon el kellene menni aludni…

Vagy csak még egy kicsit lejjebb tekersz a feed-en, meg még egy kicsit… meg még egy kicsit… mondván, hogy van még egy kis idő. Aztán egyszer csak azon kapod magad, hogy hoppá, már réges rég lőtték a pizsamát. Aztán előjönnek ezek a gondolatok, hogy “hú, de nehéz lesz holnap felkelni”, aztán rájössz, hogy már eleve bénán fog menni az egész nap, mert fáradt leszel, és aztán emiatt már elaludni is sokkal nehezebb…

Azt hiszem, érted mire gondolok. Valljuk be, mindannyiunkkal történt már ilyen.

Mi erre a megoldás? Reggeli ébresztő helyett, állíts be inkább estére riasztást a telefonodra magadnak. Hát ez még az egyszerűbb része, de vedd is komolyan. Ez már sokkal nehezebb.

Tehát ha például reggel 6-kor már ébren kell lenned, hogy beérj a munkába és az előbb kiszámoltuk, hogy hány óra az ideális alvás mennyiség, amit aludnod kell, hogy optimálisan funkcionálj, akkor számold vissza, és állítsd be az esti pizsamaidő riasztást ennek megfelelően.

Vezessük most le ezt együtt közösen. Ha reggel 6-kor kell kelned, és azt mondtad, hogy neked 8 óra alvás kell, hogy optimálisan funkcionálj, akkor ez azt jelenti, hogy este 10-kor már az ágyban kell lenned és aludnod.
Tehát mikorra állítod be az esti riasztást? Nem, nem 10 órára, hanem mikorra?
Este 8-ra, és ez a riasztás, ami figyelmeztessen, hogy kapcsold ki az elektromos eszközöket, nyomd ki a Facebookot, a Netflixet, és kezdj el hangolódni a regeneráló, pihentető, feltöltő, immunerősítő, méregtelenítő, szépítő alvásra.
Garantálom neked, hogy ha átszoktatod magadat erre a rutinra, akkor soha többet nem kell, hogy ébresztőórára keljél reggel, a legszebb álmodból felriadva, mert magadtól fogsz felébredni akkor amikor kell!

27. nap

Szeretet: magadnak

Megfigyelted már, milyen belső diskurzus zajlik a fejedben? Kaptad már magadat azon, hogy belenéztél a tükörbe és fintorogva fordultál el? Vagy azt mondtad magadnak, “mekkora ökör vagyok”? Akár hangosan, vagy még csúnyább kifejezéseket használva?

Talán nem meglepő, amikor azt mondom, hogy az önszeretet hiánya az egyik legeslegnagyobb belső stressz forrás, ami nem csak az önbecsülést, az életminőséget, de az immunrendszert is gyengíti.

De hogy átfordítsuk a dolgokat a napfényesebb oldalra, tudnod kell, hogy az önszeretet és elfogadás ugyanúgy tanulható! 
Mint ahogy megtanultunk kritikusak lenni magunkkal, mert így neveltek; kritikát, a hibáink felhánytorgatását hallottuk az iskolában a tanárainktól, és ezzel megtanultunk kritikusnak lenni magunkkal szemben is. 
De ugyanúgy meg tudunk tanulni elfogadóak és szeretetteljesek lenni magunkkal. 
Csak idő és gyakorlás kérdése, és ha az elején ez még nehezen megy, akkor érdemes a napodat hála gyakorlattal kezdeni és azzal, hogy írsz egy szeretetteljes üzenetet vagy mantrát saját magadnak. 
Idővel és gyakorlással teljesen át tudod formálni a belső diskurzust, a viszonyulásodat saját magadhoz. És ez az egyik legfontosabb dolog, amit tehetsz saját magadért, mert a gyógyulás, a regeneráció, az immunvédelem és az immunegyensúly is csak és kizárólag szeretetteljes terepen tud működni. 

Ahogyan minden más is a természetben. Ahogyan a muskátlid is sokkal szebben virágzik az ablakban, ha az öntözővíz mellé a szereteteddel is meglocsolod. 
Add meg magadnak is ezt a figyelmet, ezt a fajta törődést és szeretetteljes viszonyulást!

28. nap

Hidratáld magad tiszta vízzel

A tested 70-80%-ban víz.
Lehet hogy már most is iszol elég vizet, de ha mégsem lennél optimálisan hidratálva, mint ahogyan az emberek többsége nincs, akkor érdemes lesz tovább olvasnod.

Először is tisztázzuk, hogy a cukros üdítő nem víz.
A limonádé, a szörp sem víz.
A 100%-os narancslé sem víz.
A tej sem víz.
Egyedül a víz a víz!

Márpedig ha szeretnéd optimalizálni a tested, az immunrendszered és az agyad működését, akkor nagy szükséged van arra, hogy jól hidratáld a szervezetedet.
Ettől folyik a könnyebben a véred, ettől kering jobban a nyirokfolyadék, ettől tudod jobban felszívni a tápanyagokat az ételből.

Ha nincs elég víz a szervezetben, lassul a vérkeringés, pang a nyirokfolyadék, besűrűsödnek a váladékok, ami fogékonyabbá tesz a fertőzésekre.
Tehát igyál eleget, hidratáld a sejtjeidet.

Minden nap igyál meg 6-8 pohár vizet.
Ha kicsi vagy, akkor 6-8 kisebb pohárral, ha nagyobb darab vagy, akkor nagyobb pohár legyen a mérce.

Milyen vizet igyunk?

A legjobb, ha szűrt vizet iszol. Vízszűrési technológiából is sokféle létezik, én arra szavazok, ami legjobban hasonlít a természet vízszűrő mechanizmusára.
Ha hozzá tudsz jutni jó minőségű természetes forrásvízhez, az nagyon jó, mert az egyszerre tiszta és ásványi anyagokkal is tele van. Ha ilyen forrás nincs a közeledben, akkor válassz valamilyen vízszűrőt, ami a kancsóstól a szénszűrősőn át a reverz ozmózisos szűrőig sokféle lehet, de ha ez utóbbit választod, akkor mindenképp sózd vissza a vizet, mert nagyon fontosak az ásványi anyagok is az elfogyasztott vízben. Ha mást nem tudsz megoldani, akkor a szénsavmentes ásványvíz is szóba jöhet, de lehetőleg ne műanyag palackosat válassz, hanem rendes üvegeset, ha teheted.

Az én személyes kedvencem a
gravitációs-szénszűrős alapon szűrő Berkey filter, ami a legjobban hasonlít a természet vízszűrő mechanizmusára, de ahogy említettem nagyon sok más jó vízszűrő berendezés is van már, érdemes lehet beruházni egyre.

 

29. nap

Működtesd a nyirokrendszer pumpáját!

Szeretném, hogy belegondolj picit az emberi test működésébe.

A szív, tulajdonképpen egy pumpa, ami vért pumpál az erekbe. Aztán ott van egy másik pumpánk, ami a rekeszizom, ami a levegőt pumpálja. Márpedig ezek a pumpák fontos és sürgős funkciók teljesítéséhez szolgáltatnak ritmust és mozgást. Ugye az nagyon fontos, és nagyon sürgős is, hogy az erekbe a szív vért pumpáljon. Az is nagyon fontos és sürgős is, hogy a rekeszizom a tüdőt működtesse, mert ha az egyik is ezek közül leállna, akár egy rövid időre is, akkor már elég nagy a baj.

Viszont van egy másik nagyon fontos szükséglet, egy kritikus testfolyadék a szervezetben, ami viszont nem rendelkezik önálló pumpával, és ez pedig a nyirokfolyadék. 

nyirokfolyadéknak kritikus feladata van nem csak az immunrendszeri folyamatokban, de a test méregtelenítésében is.

És hogy miért nincsen beépített pumpa ebben a rendszerben? 

Azért, mert bár a nyirokrendszer is rendkívül fontos funkciót tölt be, de olyan szempontból nem sürgős a szerepe, mint akár a légzőszervi funkciónak, akár a vérkeringésnek.

A másik ok pedig, hogy a nyirokrendszernek nincs önálló pumpája, mert igazából a nyirokfolyadék a szervezetben a testmozgással kering bennünk, márpedig ha evolúciós szempontból tekintjük, akkor az emberi test arra lett tervezve, hogy minden nap mozogjon, ahogyan az elődeink is tették, tehát a nyirokrendszeri pumpa az emberi faj természetes életvitelével volt biztosítva a testmozgás által. 

Egészen a mostanáig, amikor a testmozgás a modern ember számára már nem hogy nem alapvető tevékenység, sokaknál annyiban merül ki, ahogyan a szemgolyó követi a képkockákat de azt minden nap, a sorozatokat nézve…

Márpedig a mozgás hiányában a nyirokfolyadék is pang a nyirokrendszerben, és ezáltal a testen belül felhalmozódnak a toxinok, a savak és egyéb méreganyagok, amiket normális esetben a nyirokfolyadék, ha a rendszer olajozottan működne, magától kitisztítana. 

Mozgasd meg a tested, működtesd a nyirokrendszeri pumpát!

Mozognod kell, ha azt akarod, hogy a nyirokfolyadék áramlásban legyen a szervezetedben, hogy ellássa azokat a méregtelenítő, tisztító és védelmi funkciókat, amire hivatott.

És hogyan csináld?

Bármilyen mozgás megteszi. A lényeg, hogy ülj kevesebbet és mozogj többet. A busz helyett inkább gyalogolj. A kocsidat parkold távolabb és sétálj többet. Lift helyett használj lépcsőt. Vidd le sétálni a kutyát. Nyújts, jógázz, tornázz. Lélegezz, mély hasi légzéssel, ami aktiválja a rekeszizmodat, aminek a környékén a legtöbb nyirokmirigy található. 

Mozgasd át, nyújtsd át, vagy akár masszírozd át a tested szöveteit, lélegezz mélyeket, és a nyirokrendszeredben is máris be fog indulni az áramlás!

30. nap

Vitaminokat a természetes forrásból!

Bizonyos vitaminok és ásványi anyagok jelentősen pozitív hatást gyakorolhatnak az immunrendszer működésére. Ezek többek között a C vitamin, a D vitamin, a cink és a magnézium. Azonban nagyon nem mindegy, milyen forrásból visszük be ezeket…

Amikor azt mondom, hogy vitamin, a legtöbbeknek a kapszulák és a vitaminos dobozok jutnak az eszükbe. Azonban az emberi szervezet számára legjobban a valódi, teljes értékű, természetes táplálékokból bekerülő vitaminok tudnak a legjobban hasznosulni.

Az olyan ételekből, amelyek ők maguk az összetevők. Első sorban friss zöldségek, gyümölcsök, magvak, diófélék, és jó minőségű, tiszta forrásból származó húsok, halak, tojás. 

És igen, mondhatod hogy manapság már nincsenek olyan jó minőségű ételek, amiből minden vitaminszükségletet fedezni lehet. És ebben van részigazság, de nagyon fontos abból kiindulni, hogy a szükséges vitaminokat első sorban valódi, minőségi, tápanyagdús természetes ételekből fedezd.

Nézzük át, hogy az immunrendszer szempontjából is nagyon fontos vitaminokat és ásványi anyagokat, amiket említettem, tehát a D vitamint, C vitamint, cinket és magnéziumot milyen természetes élelmi forrásból tudod fedezni. 

D vitamin forrásai

A D vitamin a napfény hatására termelődik a szervezetedben. Ez az elsődleges D vitamin forrásunk, de természetes élelmi forrásból is tudsz bevinni.
Amit tudnod érdemes még a D vitaminnal kapcsolatban, hogy ez egy zsírban oldódó vitamin, és ezt a természet is “tudja”, ezért pakolt jóval többet belőle állati eredetű élelmi forrásokba. 

A tőkehalmáj olaj, a zsíros halak (mint például a lazac, szardínia, hering), vörös hús, vadhús, máj, tojássárgája mind jó forrásai a D vitaminnak, viszont növényi forrásból is juthatsz némi D vitaminhoz. A gomba, a sötét leveles zöldek, tengeri zöldségek, és kisebb mennyiségben a narancs, mangó, dinnye, sárgabarack, őszibarack és avokádó is tartalmaz D vitamint.

A cink legjobb természetes forrása: 

az osztriga, aztán a máj, vörös húsok, a hering, a tojássárgája, és a baromfihús is.
Növényi forrásai pedig a pekándió, brazil dió, tökmag, gyömbér, mustár, chili, fekete bors, és kisebb mértékben tartalmaz a borsó, káposzta, cékla és káposzta is.

Magnézium források

A tenger gyümölcsei nagyon jó magnézium források, és a növények közül pedig a sötét leveles zöld zöldségek, a mandula, pekándió, brazil dió, tökmag, a kakaó (hello feketecsoki!), az articsóka és az avokádó is.

C vitamin

És végül, de nem utolsó sorban, nézzük a C vitamin természetes élelmi forrásait, bár talán ez szorul a legkevesebb magyarázatra. 
A citrusfélék, az acerola cseresznye, csipkebogyó, papaya, sárgadinnye, eper, brokkoli, paprika, spenót, paradicsom, kelbimbó, petrezselyem, sötét levelű zöldek, és káposzta mind-mind nagyon jó C vitamin források. Sőt, a nyers hal és máj is jó C vitamin forrás!


Hogyan tovább?

Nézd meg, hogyan tudsz tovább tanulni tőlem:


Képezd magad tovább

a Funkcionális Medicina elveivel!


Tanulj egyedül

Autoimmun sorsfordító program könyv

5 pilléres megoldásrendszer krónikus betegséged visszafordítására

Tanulj közösségben

V.Á.L.T.S.® Funkcionális Életmód KLUB

Tagsági program,
ahol egy közös törzset alkotunk, hogya FUNKCIONÁLIS MEDICINA elveivel hosszú távon is életmódot V.Á.L.T.S.®

VÁLTS Segítséggel

V.Á.L.T.S.® Prémium ÉLETMÓDPROGRAM

Komplex, Prémium
Online egészségfejlesztési program, ahol mentori és orvosi segítséggel tanítjuk meg neked, hogyan szerezd vissza életerődet, energiádat és vitalitásodat

VÁLJ mentorrá

V.Á.L.T.S.® Funkcionális Életmód Mentor SZAKMAI KÉPZÉS

Egy KÉPZÉS, amivel megváltoztathatod az életed. Egy KÉPESSÉG, amivel másoknak is segíteni tudsz.

>