Ebben a cikkben az autoimmun betegségeket, és az ehhez kapcsolódó krónikus állapotok tüneteinek visszafordításában nagy sikerrel alkalmazott életmód-terápiát járjuk körül, különös tekintettel az Autoimmun Protokoll (AIP) értrendre.
Mit nevezünk autoimmun betegségnek?
Nagyon sok különböző típusú autoimmun betegség létezik; ezek különböző szerveket vagy szervrendszereket támadhatnak meg, de az autoimmun betegségek mindegyike valamilyen krónikus, szisztémás gyulladásra vezethető vissza, amelyek az immunrendszerünk megzavarodott és hibás működését idézik elő. Szervezetünk folyamatos készültségben van, hogy megvédje saját magát a szervezetbe kerülő idegen anyagok (pollenek, toxinok, fertőzések, ételekből származó emésztetlen fehérjék stb.) ellen, és ha ez a védelmi gépezet meghibásodik, az immunrendszer tévesen a saját szöveti fehérjéit kezdi el támadni, mert hasonló idegen szövetként azonosítja be azokat, mint a környezetből származó idegen anyagokat. Az immunrendszer hibás és összezavarodott működése mentén alakulnak ki az autoimmun betegségek.
Mik a jelei, mikor kezdjünk gyanakodni?
Ha az alábbi tünetek bármelyikét tapasztalod, különösen, ha több tünetet együttesen, akkor lehetséges, hogy érintett vagy az autoimmunitásban:
- Ízületi fájdalom, izomfájdalom vagy gyengeség illetőleg remegés
- Fogyás, álmatlanság, meleg-intolerancia, vagy gyors szívverés
- Időszakos bőrkiütés vagy csalánkiütés, napérzékenység, pillangó alakú viszkető bőrkiütés az orron és arcon
- Koncentrálási nehézség vagy fókuszhiány
- Fáradtságérzet vagy krónikus fáradtság, súlygyarapodás, vagy hideg intolerancia
- Hajhullás vagy fehér foltok a bőrön, illetve a száj belsejében
- Hasfájás, véres vagy nyálkás széklet, hasmenés, vagy szájüregi fekélyek
- Száraz szem, száj vagy a bőr
- Zsibbadás vagy bizsergés a kezekben és lábakban
- Sorozatos vetélés vagy vérrögök menstruációnál
Kihez érdemes fordulni a panaszokkal?
Legtöbbször nagyon nehéz beazonosítani, hogy milyen jellegű autoimmun folyamat zajlik a szervezetben, hiszen a tünetek szerteágazóak és nem specifikusak. Az autoimmun betegségek számos testi szövetben megjelenhetnek a pajzsmirigytől kezdve a bőrön, az idegrendszeren át akár az agyszövetig, gyakorlatilag bármelyik szövetben.
Attól függően, hogy melyik szerv érintett és milyen fokú az autoimmun szöveti károsodás, az orvosi diagnózis szakorvos által állítható fel, de sajnos rendszerint már csak a szöveti károsodás későbbi fázisában. Ezért fontos, hogy a gyanús tünetek megjelenésénél időben tudjunk lépni, mielőtt az autoimmun folyamat visszafordíthatatlan szöveti károsodásokat okozna.
A kialakulóban lévő autoimmun betegségeket tehát nagyon nehéz, és sokszor nem is lehet egy jól körülhatárolt kategóriaként definiálni. Inkább egy spektrumként tudjuk meghatározni ezt az állapotot, amelyben az egyik végén vannak azok, akiknek diagnosztizált autoimmun betegségük van és krónikusan betegek. A másik végén pedig azok, akiknél csak kevés gyulladásos tünet jelentkezik, de már rajta vannak az úgynevezett ’autoimmun spektrumon’. Egy funkcionális egészségfejlesztésben jártas szakember, részletes kérdőívek segítségével fel tudja mérni, hogy a gyanús tünetekkel jelentkező illető vajon rajta van-e ezen a spektrumon, és ha igen, akkor még idejében meg tudja tenni a szükséges javaslatokat a tünetek visszafordítása, és a szöveti károsodások elkerülése érdekében.
Mikor van szükség az Autoimmun Protokoll (AIP) étrendre, és mennyi ideig?
Az autoimmun eliminációs étrend (Autoimmun Protokoll) az egyik eleme annak az életmód- terápiának, ami nagy sikerrel alkalmazható az összes olyan, szisztémás gyulladásos hátterű krónikus egészségügyi probléma esetén, mint az autoimmunitás. Az autoimmun protokoll elsődleges célja, hogy az étrendből eltávolítsa azokat a gyulladást keltő és toxikus elemeket, amelyek hozzájárulnak a szisztémás gyulladások fenntartásához, ugyanakkor sejt szintről táplálja a szervezetet a bevitt ételek tápanyag- és antioxidáns tartalmának maximalizálásával. Ez tulajdonképpen egy tápanyag-maximalizált, gyulladáscsökkentő, gyógyító étrend, ami ugyanakkor intenzív bélrendszeri regeneráló hatással is bír! A bélrendszeri egészség helyreállítása kritikus fontosságú, hiszen az immunrendszerünk közel 80%-a bélben helyezkedik el, tehát amikor az összezavarodott és hibásan működő immunrendszer helyreállítása a cél, akkor a problémák gyökeréről, a bélrendszerről és annak egyensúlyának helyreállításáról sem szabad megfeledkeznünk, sőt, ezzel kell kezdenünk! Az Autoimmun Protokoll betartása ezt a kettős célt szolgálja (intenzív gyulladáscsökkentés és bélrendszeri regenerálás). A gyulladásos és emésztőrendszeri tünetek enyhülésétől függ, hogy kinek mennyi ideig érdemes tartania az étrendet. Ez lehet pár hét, pár hónap, de akár évek is.
Hogy néz ki maga az étrend, és mik a legfontosabb szabályok?
Egy letisztult, toxinoktól és gyulladást keltő összetevőktől mentes étrendről van szó. Nagyon nagy hangsúlyt helyezünk a friss és vegyszermentesen termesztett zöldségekre, a szivárvány minden színében. A zöldségek fogyasztását hangsúlyozzuk, napi 6-9 adagnyi mennyiségben. (Egy adag körülbelül egy közepes kávéscsészényi mennyiségnek felel meg.)
Amikor az étkezés megtervezéséről beszélünk, igazából arról van szó, hogy egy hozzáállás-változtatást kell végrehajtanod a fejedben. Nem arra kell fókuszálnod, hogy mi az, amit nem ehetsz, hanem arra kell nagyon-nagy hangsúlyt tenned, hogy mi az a sok minden, amit viszont fogyaszthatsz!
Mindent és minden mennyiségben is megehetsz, ami
- állati hús és
- növényi forrásból származik,
- nemrég még élt és a
- természetben megtalálható formájában vagy
- ahhoz nagyon közeli formában van jelen a tányérodon.
Ha ezekre gondolsz, akkor igazából visszatérsz egy olyan ősi étkezési formához, amikor még csak a valódi ételek léteztek és nem voltak feldolgozott élelmiszerek. Valódi ételeket a mai világban is be tudsz szerezni, meg tudsz vásárolni, de a tiszta beszerzési forrásokra nagyon oda kell figyelned!
Igazából semmi olyan dologtól nem fogod magad megvonni ebben a táplálkozási programban, amitől hiányt szenvedhetnél. Tehát az összes olyan tápanyagdús ételt fogod fogyasztani, ami a sejtjeidet belülről táplálja, és ez által a te építőelemeidet rakja helyre. Nincs is más megoldás arra, hogy egészséges legyél, mint hogy a sejtjeidet tápláld, és ez a táplálkozási terv abszolút képes ara, hogy ezt megvalósítsa.
Hogy néz ki egy napi mintaétrend?
REGGELI | RESZELT ALMÁS FASÍRTGOLYÓK
SÁRGARÉPAHASÁBOK ZÖLD TURMIX (málna, spenót, kókusztej) KAMILLA TEA |
EBÉD | VEGYES ZÖLDSÉGLEVES ALAPLÉVEL
SÜLT ZÖLDSÉGEK BACONNAL, SPENÓT ÁGYON |
VACSORA | CUKKINI SPAGETTI BAZSALIKOM-SZÓSZOS CSIRKÉVEL
ZÖLD SALÁTA BOGYÓS GYÜMÖLCSÖK (1/2 csésze) |
A siker-kirakós további elemei
A regeneráló-gyógyító étkezés csak az egyik része annak az életmód-programnak, ami a teljes átalakulást és az autoimmun tünetek visszafordítását célozza meg. Az átalakuláshoz olyan további életmódbeli változtatások is szükségesek, mint a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás biztosítása, a rendszeres testmozgás, ami saját fittségi szintünknek megfelelően legyen kiválasztva. Ez kezdetben akár napi fél óra séta is lehet, de ha így van, akkor is fontos, hogy napi szinten végezzük. A stresszkezelés napi rutinjáról sem szabad megfeledkezni és az egyénre szabott, célzott, minőségi bioaktív étrendkiegészítők is jelentős mértékben megtámogathatják az egyensúly helyrebillentését.
Néhány tipp, hogyan kezdjünk bele…
A hétvégi ’nagybani főzőnapok’ életmentőek tudnak lenni!
Próbád az összes fehérjeforrást előkészíteni, lesütni a húsokat, húsgombócokat gyártani, vagy előre bepácolni a húsokat, hogy már ne kelljen azzal foglalatoskodni az egyes étkezések előtt – csak este elővenni, megsütni, felszeletelni hozzá zöldségeket és akár kész is a vacsora.
Az előkészített, lesütött húsokat porciónként dobozold be. Ha te úgy gondolod, akár komplett menüket is összeállíthatsz dobozokban, amiket már csak ki kell venned a hűtőből és magaddal vinned a munkahelyedre. Az adott héten elfogyasztani szánt zöldségeidet is előre megpárolhatod vagy megfőzheted.
Vagy tartasz egy nagybani főzőnapot, vagy pedig rááldozol minden nap egy kis időt, amit a konyhában töltesz esténként és előkészíted a másnapi menüdet, hogy semmiképpen ne érjen meglepetés – hogy ne legyél éhes, és mindig legyen nálad étel, hogy a munkahelyeden ne kelljen kimenni az üzemi konyhára.
A másik praktikus tipp, ami nekem nagyon bevált, hogy receptek helyett, -vagy inkább mellett – ’összedobálom a menümet’ a hűtőben előkészített alapanyagokból. Minden ott van a hűtőszekrényemben előkészítve, és ezekből összerakosgatom a főétkezéseim menüjét és vegyes salátáit. A tányéromra tornyozok zöldségeket (legalább három különböző színben pompázva), teszek mellé valamennyi fehérje forrást (valamilyen húst, saját zsírjában vagy hozzáadott zsiradékkal sütve), valamilyen plusz egészséges zsiradékot (pl. avokádó, olivaolaj, olivabogyó), meglocsolom az egészet egy kis zöldfűszeres-friss citromos-olivás öntettel, teszek mellé egy evőkanálnyi fermentált savanyúságot is, és készen van a menüm. Desszertnek esetleg egy fél csészényi bogyós gyümölcsöt fogyasztok egy kis kókusztejszínnel.
A zöldségeket úgy is be tudod vinni az étrendedbe, hogy zöldleveles zöldségeket vagy fűszernövényeket, vagy bármilyen zöldséget összeturmixolsz más alapanyagokkal – egy kis gyümölccsel és kókusztejjel.
Ha szeretnél belevágni az Autoimmun Protokoll Étrendjébe, gyere és csatlakozz a 4 hetes Autoimmun Protokoll Kihíváshoz!
Váljék egészségedre!